PRATICAL INFORMATION ON YOUR POLITICAL WELLBEING

How can we protect ourselves from sad news?

When exposure to sad news reaches over a certain level, this can even trigger concerns not directly related with the subject of the news.

So how can we both keep ourselves updated about the developments and also protect ourselves?

We have several suggestions we have prepared for you making use of experts’ views.

·      Haberi gördüğünüzde öncelikle “Bugün bunu okumak istiyor muyum?” diye kendinize sorarak başlayın. Haberi okuyup kötü hissettiyseniz yaşadığınız olumsuz duygudan kaçınmayın, onu kabullenin ve yorumlayın.

·      Çok etkilendiğiniz bir haber varsa duygularınızı günlüğünüze yazmak duygunun ağırlığı ile başa çıkmak için bir başlangıç olabilir.

·      Haberleri okumak için yemeklerden önce veya sonra belirli bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz (15 dk gibi)

·      Haberleri sabah kalktığınızda ve yatmadan önce okumaktan kaçının

·      Kötü haberleri güzel haberlerle dengelemeye çalışabilirsiniz (Bunun için sevdiğiniz websitelerini ve portalları, Twitter ve Facebook’ta liste oluşturma yöntemi ile bir araya toplayabilirsiniz)

·      İşiniz veya merakınız haberleri okumak için zamanı bölmeye izin vermiyorsa duygularınız için bir zaman aralığı oluşturmayı deneyebilirsiniz (haberi okuduğunuzda üzülüyorsanız, duyguyu belirlediğiniz zaman aralığına ertelemeyi ve o zamanda yoğunlaşmayı deneyebilirsiniz.)

·      Sizi olumsuz etkileyen haberin altına hayali olarak kendi yorumunuzu veya o konuda moral veren bir başka haberi yapıştırıp, yine hayalinizde haberi çerçeveleyip duvara asmayı deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

English
Skip to content